Da se razumemo, ovde ne govorimo o tome kako nije dobro i zdravo da se meso i ugljeni hidrati kombinuju, već o tome kako bi bilo veoma ukusno da se nađu zajedno na meniju.
Lep, topao, letnji dan. Laganih 40 u hladu, a Vi želite da sa prijateljima obeležite važan događaj, ili jednostavno, da se malo družite i nešto čalabrcnete.
Brza varijanta poručivanja u mesari, koje se, uzgred budi rečeno, sve češće bave i uslužnim pečenjem, onome ko ume dobro da pripremi meso i da ga ispeče, naravno, na ćumuru, teško da može da zameni roštiljanje. Međutim, vrlo je pristojna zamena, imajući u vidu činjenicu da nema kađenja, znojenja, mlataranja kojekakvim kartonima za raspirivanje vatre, nerviranja i što je najvažnije, nema živog mesa.
Nema doduše, u tom slučaju, ni onog neizostavnog veselja sa pivcem u ruci, ali upravo zbog toga onda nema ni flambiranih ćevapčića i direkne posledice u vidu ljutih i razgoropađenih žena, pa ćemo se zato držati uslužnog pečenja.
Dakle, kada ste, nakon duže porodične rasprave o tome da li da izvučete stari roštilj iz garaže, odlučili da to, ipak, ne radite, zatim dobro izračunali, prebrojali goste, dodali još dvoje troje imaginarnih, da ne “pofali”, pomnožili sa 250 do 300 g po osobi, pa sve to još zaokružili na više, bez decimala, možete da poručite omiljeno mesce. Ja u komšiluku imam jednu sasvim pristojnu mesaru i znam da će i proizvod i usluga biti više nego zadovoljavajući, te stoga preporučujem da ako imate dobrog mesara, jednostavno njemu prepustite da Vas posavetuje i odabere najbolje meso.
Posle toga, ostaje da mislite o prilogu i salati.
Prilično dugo me nerviralo to što uz roštilj uvek ide nekako ograničen izbor priloga. Hajde, razumem kulturno posluženje na ulici, pa u lepinji, pa samo suneš sve šta ima tamo u onim činijicama, pa ljuto, pa kiseli krastavčići… No, kada želiš da to bude onako, malo, kao, kulturica, fensi… Treba još nešto. Može luk, može salata, može grilovano povrće, samo bez tikvica, što se mene tiče. Nekako imaju ukus ribe. Mogu i krompirići….
Ali, starom ljubitelju ugljenih hidrata, preciznije, testenine, palo je na pamet upravo to.
Nešto između priloga i salate (a sutradan ono što ostane, glavno jelo postane).
S obzirom da smo ovu kombinaciju isprobali već nekoliko puta, te da su i gosti i domaćini zadovoljni, evo recepta, koji, kad pustite mašti na volju, može da se menja, prilagođava kako sami volite i želite.
Probajte!
Svakako bih volela da čujem utiske i kakve ste kombinacije napravili.
Sastojci:
500 g paste (pene ili fusili)
2 crvene paprike šilje
2 žute paprike šilje
kiseli krastavci, količina po ukusu (do pola manje tegle bi bilo sasvim dovoljno)
2 tvrdo kuvana jaja
400 g kisele pavlake
400 g majoneza
2 kafene kašike senfa
malo susama
so
biber
Priprema:
Testeninu skuvati prema uputstvu sa pakovanja.
Dobro procediti i isprati u hladnoj vodi.
Papriku, krastavce, jaja, sitno iseckati i dodati kuvanoj, oceđenoj i ohlađenoj testenini.
Posoliti i pobiberiti po želji.
Dodati kiselu pavlaku, majonez i senf.
Na kraju lagano propržiti susam i kada se prohladi dodati u smesu.
Sve dobro izmešati i nakon što je malo odstajalo da se ukusi sjedine, poslužiti.
Prijatno!